CHINY

„Ostrożnie, pożądanie” Eileen Chang

„Szanghaj, lata 40. XX wieku. Japonia okupuje terytorium Chin. Pan Yi jest dygnitarzem marionetkowego rządu. Daje się uwieść pięknej studentce Jiazhi. Dziewczyna należy do podziemnej opozycji, ma za zadanie ułatwić likwidację polityka. Czy – wbrew rozsądkowi i mimo wszelkich różnic – do ich erotycznych spotkań może się wkraść uczucie ?” [Tekst promocyjny z okładki]

Główną bohaterką powieści jest studentka Wang Jiazhi. Uciekając przed okupacją Japońską wraz z pozostałymi studentami przenosi się do Hongkongu, by tam kontynuować studia. Obojętność jakiej doznają od mieszkańców wyspy, warunki w jakich przyszło im kontynuować naukę nie pozwalają im zapomnieć o byciu uchodźcami, i niebezpiecznie popycha w stronę radykalizmu.

Wieść o planowanych rozmowach z Japończykami w sprawie utworzenia kolaboranckiego rządu na kontynencie przechyla czarę goryczy. Młodzi ludzie tworzący od tej pory podziemny ruch oporu, obierają za cel współpracującego z okupantem szefa policji Pana Yi. Opracowują plan w którym główną rolę powierzają studentce Wang. Dziewczyna ma uwieść Pana Yi by osłabić jego czujność i uczynić łatwym celem. Mimo wątpliwości i obaw zgadza się wziąć udział w spisku.

W gruncie rzeczy za każdym razem gdy spotykała się z Yi, czuła się oczyszczona, niczym w gorącej kąpieli; wszystko, co robiła, czyniła przecież dla sprawy.[s. 46-47]

Wypełniając zadanie Wang wkracza w świat politycznych elit przepełnionych bogactwem i blaskiem diamentów na smukłych palcach zamożnych kobiet. Oczarowana tym światem czeka, aż i ona otrzyma w prezencie ten szlachetny kamień, którego zakup ma świadczyć o jego przywiązaniu do niej.

Nikt teraz nie sprzedaje różowych diamentów – Jiazhi przypomniała sobie słowa Yi taitai.[s. 70]

Idealny moment, idealny plan. Czy wszystko może pójść zgodnie z planem gdy pojawia się pożądanie ?

Między słowami

Eileen Chang przyszła na świat 30 września 1920 roku w rodzinie Szanghajskich prominentów, której przodkiem był m.in. Li Hongzhang (chiński polityk, wojskowy i dyplomata).

Autorka uczęszczała do prestiżowej szkoły dla dziewcząt i w tym czasie zmieniła imię z Zhang Ying na Zhang Ailing pasujące do jej amerykańskiego imienia Eileen. Następnie rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Hongkongu. Przejęcie miasta przez Japończyków podczas II Wojny Światowej zmusiło ją do powrotu do Szanghaju, gdzie krótko po powrocie wyszła za mąż za Hu Lanchenga – kolaboranta na usługach Japońskiego rządu. Szybko jednak doszło do rozwodu.

Po zakończeniu wojny Eileen Chang wróciła do Hongkongu, by w 1955 roku wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. W 1956 roku poślubiła scenarzystę i sama zajęła się pisaniem scenariuszy dla hong kongijskich wytwórni filmowych. Zmarła w 1955 roku w swoim apartamencie w Los Angeles.

Autorka w sposób pośredni obrazuje warunki i nastroje panujące podczas okupacji japońskiej w jej kraju. Jest to dobrze widoczne podczas spotkań u Yi taitai, gdzie poruszane są kwestie czarnorynkowego handlu oraz we wspomnieniach Jiazhi. Można odnieść wrażenie, że Eileen Chang zawarła w opowiadaniu swoje własne wspomnienia z tego okresu, co dodaje mu większego realizmu.

Pośród gestów

Cóż jest takiego w tym opowiadaniu, że mnie zachwyciło ? Delikatnie zarysowane tło, stopniowo rosnącą napięcie i trzymający do ostatniej chwili w niepewności moment kulminacyjny utworu.

Akcja toczy się w ciągu jednego dnia, możemy więc momentami czuć się zagubieni natłokiem zdarzeń, ale finał rekompensuje początkowe trudności. Teraźniejszość miesza się ze wspomnieniami Jiazhi, co początkowo utrudnia czytanie, ale wraz z kolejnymi stronami to mija.

Spora ilość nazw i imion Chińskich może być dla Czytelników pewnym utrudnieniem w odbiorze tego niezbyt grubego dzieła. Warto więc w spokoju i skupieniu oddać się lekturze, by nie zaginąć w gąszczu postaci.

Jest to pozycja warta polecenia, zarówno jako wstęp do ekranizacji „Ostrożnie, pożądanie” w reżyserii Anga Lee, jak i dla samej tylko przyjemności czytania. Urokiem książki jest bowiem możliwość poznania bohatera od strony duszy i wgląd do jego myśli, czego w filmie często brakuje.

Informacje o książce:
Tytuł: Ostrożnie, pożądanie
Tytuł oryginału: Lust, caution
Autor: Eileen Chang
ISBN: 9788374144322
Wydawca: W.A.B.
Rok: 2008

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *