JAPONIA

„Księżyc yakuzy Wyznania córki gangstera” Shoko Tendo

„Kolorowy tatuaż zdobi całe ciało Shoko Tendo.Przedstawia Piekielną Damę, piękną i niebezpieczną kurtyzanę, będącą symbolem kobiecej siły. Zaskoczenie jest tym większe, gdy ta młoda Japonka obnaża ramiona i kieruje ku nam niewinne spojrzenie. Nie dajmy się zwieść, ten tatuaż to symbol yakuzy, a Shoko Tendo jest córką jednego z bossów japońskiej mafii. Nic dziwnego więc, że mroczny świat przemocy, narkotyków oraz seksu upomniał się o nią i pochłonął na długie lata. Była utrzymanką, hostessą, pracownicą salonu gier pachinko. Odurzana narkotykami, bita i poniżana, przeżyła dzięki wyjątkowej sile ducha. W swojej autobiograficznej książce Księżyc yakuzy opisuje szokujące, a zarazem głęboko poruszające, wspomnienia, nie pomijając żadnych pikantnych szczegółów ze swego trzydziestopięcioletniego życia.”[Tekst promocyjny z okładki]

Urodziłam się zimą 1968 roku. Jestem córką yakuzy.

W takiej rodzinie na świat przychodzi Shoko Tendo. O dzieciństwie pisze ciepło, wspominając dziadków i rodziców nie przygniecionych ciężarem problemów jakie nastąpiły później. Wszystko ulega zmianie, gdy ojciec bohaterki trafia do więzienia. Dziewczynka po raz pierwszy spotyka się z dyskryminacją. Zarówno sąsiedzi jak i koledzy i koleżanki ze szkoły dają jej odczuć, że jest kimś gorszym.

(…) wkrótce wszystkie dzieci odsunęły się ode mnie, nazywając „córką yakuzy”. Tak zaczęło się sześć lat prześladowań.[10]

W poszukiwaniu zrozumienia i szczęścia dziewczyna zostaje yanki. Zaczynają się nocne wyścigi, alkohol, wąchanie kleju, pierwszy seks. Ten świat  zaczyna ją pochłaniać, pozwalając na ucieczkę od problemów. Wszystko inne przestaje mieć znaczenie.

Choroba ojca wpędza rodzinę w długi, których nie jest ona w stanie spłacić. Codzienne wizyty windykatorów jeszcze bardziej popychają dziewczynę w złe towarzystwo. Wkrótce poznaje smak „twardych narkotyków” i przemocy. Odurzana przez znajomego ojca, pozwala mu na wykorzystywanie i bicie. Mimo potworności jakie ją spotkały, nie poddaje się w poszukiwaniu szczęścia.

W swoim życiu sięga dna, po to by się od niego odbić. Momentem przełomowym jest śmierć matki i widoczny już na okładce książki tatuaż.

-To jest Jigoku Dayu, Piekielna Dama. Ponoć żyła dawno temu, w Sakai, dzielnicy rozkoszy. Tak jak inne kurtyzany musiała pracować do czasu, aż spłaciła dług lub znalazła opiekuna, który ją wykupił.

-Dlaczego pomyślał pan, że właśnie ten wzór będzie do mnie pasował ?

-Jakby to powiedzieć… Po prostu, takie odniosłem wrażenie, kiedy cię zobaczyłem. Zobacz, ta kurtyzana ma mnóstwo ozdób we włosach, prawda ? To oznaczało, że w swojej dzielnicy była pierwsza.[s. 119]

Kwitnąca wiśnia

Owa Jigoku Dayu widniejąca na jej plechach Shoko Tendo nazywała się Otoboshi, była córką samuraja. Ojciec dziewczyny zginął w walce, a wkrótce po jego śmierci bandyci zabili jej matkę. Dziewczyna wraz z siostrą została sprzedana do domu publicznego w Sakai. Tam Otoboshi zyskała status ekskluzywnej i najlepszej kurtyzany. Przekonana, że wszystkie nieszczęścia jakie ją spotkały są karą za poprzednie życie, zmieniła swoje imię na Jigoku (piekło) i zgłębiała nauki Buddyzmu by odkupić winy.

Tatuaż – swoisty chrzest yakuzy to jednocześnie symbol zmiany jaka zachodzi w autorce. Postać Jigoku uosabia bowiem cechy jakich do tej pory Shoko brakowało. Dał jej siłę by samej podejmować decyzję, odmawiać i wreszcie, by zaczęła myśleć o tym co będzie dobre dla niej.

Jak teraz wygląda księżyc ?

„Księżyc yakuzy” to mocna i pełna emocji opowieść o poszukiwaniu siebie. To swoisty pamiętnik w którym autorka rozlicza się z przeszłością. A ta naznaczona jest przemocą, używkami i autodestrukcją. Dziewięć rozdziałów prezentuje drogę jaką Shoko Tendo przebyła, by wreszcie pokochać siebie i zacząć realizować swoje marzenia. Podobnie jak księżyc tak i ona odbyła swoją podróż:

Księżyc, który niezależnie od tego, co się działo wokół, zawsze przechodzi od pełni do nowiu, był niczym moje życie, pełne wzlotów i upadków.(…)

Cóż, nawet jeśli mi coś nie wyjdzie, będę mogła to naprawić, wrócić do początku jak księżyc w nowiu.[s.178]

Jeśli szukacie tu szczegółowych informacji o sposobie działania yakuzy, to muszę Was zawieść – jest to wątek poboczny. Bez wątpienia naznacza on autorkę, ale ona sama skupiła się na pokazaniu relacji wewnątrz rodziny.

Idealnym uzupełnieniem całej historii, jest posłowie autorstwa Manabu Miyazaki (jego ojciec podobnie jak Shoko Tendo, był yakuzą).  W sposób klarowny wyjaśnia on specyficzną sytuacje w jakie znajduje się zarówno dziecko yakuzy jak i całej jego rodziny. Krok po kroku wskazuje, co wpływa na takie, a nie inne wybory jakich dziecko z takiego domu dokonuje.

Książkę czytało mi się dobrze, to jedna z tych pozycji, które zapadają w pamięć. Nie jest też lekturą łatwą. Cała ta historia, skłania do zastanowienia się nad życiem, i tym co jest w nim najważniejsze. Co rzuciło mi się w oczy, to to, że momentami miałam wrażenie, że autorka jest wręcz ze skały. Imponujące, że pomimo tak wielu razów, gdy była pobita do krwi, zawsze miała siłę by się podnieść i iść dalej.

Informacje o książce:
Tytuł: Księżyc yakuzy. Wyznania córki gangstera.
Tytuł oryginału: Yakuzana Tsuki
Autor: Shoko Tendo
ISBN: 9788392760702
Wydawca: ŁYŃSKI KAMIEŃ
Rok: 2009

 


yanki – japońska subkultura, popularna w latach 80-tych i 90-tych. Charakterystyczne cechy wyglądu to włosy pofarbowane na blond lub pomarańcz, koszmarne ubrania. Młodzież należąca do yanki lubiła palić, pić, jeździć po nocy, czasem miała dzieci nim skończyła szkołę średnią. Yanki odmawiała zajęcia miejsca jakie przypisywała im kultura japońska. Niektórzy członkowie tej subkultury dołączali do yakuzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *